Výběr psa
Zásady výběru psa a některé dovednosti
“Nejsou špatní psi, jsou jen špatní páni!”
Při volbě plemene by budoucí majitel měl nejdříve vyhodnotit, k jakému účelu psa potřebuje. Zda to bude bouďák, který svůj život stráví uvázaný na řetězu, nebo to bude gaučák – miláček rodiny, pes pracovně nebo sportovně vedený, nebo pes na chov
Finanční zázemí:
V dnešní době není na škodu udělat i finanční rozpočet, protože je třeba vzít v úvahu, že pes bude potřebovat veterinární ošetření, stravu, výstroj, pojištění a ubytování. Také pokud psa nebudeme zvládat, tak následné škody, které budeme muset hradit, budou v tisících. Ono takové šití natrženého kožíšku leze do peněz.
pořizovací cena: ta se pohybuje od ZADARMO až po tisíce Kč. Přičemž zadarmo lze psa pořídit buď z útulku, nebo darem od majitele, který psa nezvládá, nebo některý člen má alergii, nemá na psa čas, má nechtěná štěňata apod.
veterinární ošetření: u kupovaného štěněte je dobré, aby bylo již očkováno proti psím nemocím, odčerveno a u pracovních a sportovních psů proveden rentgen kyčelních kloubů. V průběhu života je pak třeba pravidelně očkování opakovat, což je záležitost několika desítek korun. Získáme-li nemocného psa zadarmo, může se stát, že za veterináře vynaložíme několikrát více, než za zdravého čistokrevného psa, kterého bychom kupovali.
Strava: každý pes by měl být stravován přiměřeně svému věku, zdravotnímu stavu, pracovní zátěži a ustájení. Většina majitelů psů má tendenci k překrmování. Pokud je pes krmen granulovanou stravou, tak není problém se držet návodu a dávkovat dle výrobce. Pokud je vycpáván domácími specialitkami, nezbývá než zkusmo dojít k optimální dávce. Jednou týdně by pes měl mít dietu.
Výstroj: nezbytná je – kožený obojek nejlépe se jménem a kontaktem na majitele, řetízkový obojek, náhubek, vodítko. Dále pak k ošetřování: kotec, misku, kartáč. Ostatní speciální výstroj jako stopovací vodítko, úvazný kolík, aport, dečka, postroj a jiné se pořídí časem dle potřeb.
Pojištění: v dnešní komerční době je třeba vzít v úvahu, že škody způsobené psem mohou býti značné. Ať už se jedná za zakousnuté sousedovy slepice, nebo natržené kalhoty pošťáka. Jeden pes je u většiny pojišťoven pojištěn v pojistce pro domácnost, další je třeba připojistit.
Ubytování: pokud je pes venku, tak je potřeba buď dobře oplotit zahradu, nebo výběh, kde bude umístěna bouda. Na jednoho psa je třeba asi 5 m2 plochy. Pokud bude jako spolubydlící v bytě, tak by měl mít svoje místo (i v posteli by mělo být jasné, kdo je pánem a kdo jen podnájemníkem). Škody, které napáchá v době naší nepřítomnosti na zařízení bytu, je třeba také zakalkulovat.
Proč chceme mít psa?
Na tuto otázku je nutné odpovědět co nejpřesněji, abychom věděli, co budeme od psa očekávat. Na válení na gauči jsou vhodná společenská plemena jako Lhasa apso, Pekinský palácový psík, Maltézáček atd. Ke sportovním účelům lze využít Německého ovčáka (nejuniverzálnější pes), Dobrmana, Bígla, Rotvalera. Saňové tahání nejlépe zvládá Husky, Malamut, Český horský pes; vodní práce jsou doménou Novofundlandského psa; na lovy pak Kokršpaněl, Výmarský ohař. Každé plemeno má svoje předpoklady k úspěšnému zvládnutí daného úkolu, ale to neznamená, že určitý jedinec nemůže vyniknout v jiné disciplíně. Jen musí dostat příležitost a péči. Podle svých prostorových možností pak určíme, jak velkého psa zvolíme. Taková doga v paneláku 1+1 nebude tím pravým psem k spolubydlení. Také stáří psa je dost důležité. Pořídíme-li si dospělého psa, tak máme jistotu, že již se nedočkáme zklamání ze špatného růstu. Sportovní a pes na výstavy je pak takřka neupotřebitelný. Pak máme na krku na dalších 10 let invalidu! Štěně si sice můžeme vychovat k obrazu svému, ale pokud jsme ochotni věnovat tolik času a energie k zvládnutí psa. Pes nebo fena? Obě pohlaví mají svoje přednosti a nedostatky. Feny hárají, což je období zvýšené pozornosti proti nechtěnému početí, a pokud ji neuhlídáme, máme opět starosti co se štěňaty. Kříženců se zbavíme obtížněji než čistokrevných štěňat. Lze hormonálně nebo kastrací toto omezit. U fen se projevuje i falešná březost. Psi zase značkují teritorium, jsou agresivnější a mohou mít sklon k toulání, zvláště je-li na obzoru háravá fena.